Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 1 - 1963

Sergej Bubnov, ing.

Značilnosti francoskih predpisov za prednapeti beton in primerjava teh predpisov z nemškimi in našimi predpisi

CHARACTERISTICS OF FRENCH REGULATIONS REGARDING PRESTRESSED CONCRETE AS COMPARED WITH GERMAN AND YUGOSLAV REGULATIONS

CHARACTERISTICS OF FRENCH REGULATIONS REGARDING PRESTRESSED CONCRETE AS
COMPARED WITH GERMAN AND
Sum
YUGOSLAV REGULATIONS ary

Summary

A comparison of regulations is made in the article, regarding the tolerated tensions in concrete on pression and in steel on extension, as well as regarding rules of computing prestressing tasses, and of figuring out the safety of constructions. The shortcomings in the French regulations consist, above all, in the too> rigid demand for an 8 %» reserve pression in the edge fibre, and in the absence of rules as to the tolerated tensions in the steel used in prestressing. For this reason, the French prestress the steel too much. The German regulations permit considerable stretch tensions in concrete which are taken over by the soft armature, and relatively low stretch tensions in steel. The provisional Yugoslav relations chose a middle course between these externe points oif view.