Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 4-6 - 1995

SODOBNI EVROPSKI IN SLOVENSKI STANDARDI ZA POTRESNO VARNO GRADNJO KONSTRUKCIJ

UDK: 699.841:006.3(EC8)

POVZETE K ^........ =-■ M
Opisana so temeljna načela in značilnosti novih evropskih in bodočih slovenskih standardov za gradnjo konstrukcij na potresnih območjih Eurocode 8 (EC8). Ilustrirana so z nekaj primeri za armiranobetonske konstrukcije, narejena pa je tudi primerjava s prakso v Sloveniji. EC8 je sodoben predpis, ki lahko zagotovi primerno potresno varnost. Pred uspešno uporabo v Sloveniji pa se bomo morali še precej naučiti, saj se EC8 v nekaterih delih razlikuje od dosedanjih predpisov in prakse.

MODERN EUROPEAN AND SLOVENIAN STANDARDS FOR EARTHQUAKE RESISTANT DESIGN OF STRUCTURES

POVZETE K ^........ =-■ M

The basic design principles and characteristics of the new European and future Slovenian standards for the earthquake resistant design of structures Eurocode 8 (EC8) are described. Some examples for RC structures are given and the comparison with the existing design practice in Slovenia is made. EC8 is a modern code which is able to provide earthquake resistance of structures. However, we should learn a lot before it could be successfully implemented in Slovenia, since some important differences between the EC8 and the existing codes and practice in Slovenia exist.