Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 7,8 - 1987

izr. prof. dr. Miran Saje, dipl. gradb. inž.
stažist Goran Turk, dipl. gradb. inž.

UDK: 666.97.035.5:620.181:536.711

Povzetek
Članek prikazuje postopek za račun temperatur v strjujočem se betonu v odvisnosti od temperature okolja, sproščanja hidratacijske toplote in oblike betonskega elementa. Račun temelji na laboratorijsko določeni krivulji adiabatnega sproščanja toplote pri strjevanju cementne malte in principu zrelostne funkcije. Za reševanje enačb prevajanja toplote je uporabljena metoda končnih elementov.

THERMAL ANALYSIS OF HARDENING CONCRETE

Summary

Thermal transient analysis of hardening concrete block subjected to heat-of-hydration release and surface heat transfer is presented. The analysis is based on measured adiabatic temperature rise of hardening cement paste specimen at reference placing temperature and on the concept of maturity function. A finite element method is employed for numerical solution of equations of nonlinear transient heat transfer.