Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 6,7 - 1966

Boris Majaron, dipl. inž.

Prvi montažni stanovanjski blok v Mariboru

UDK: 728.2:69.057.1(Jugomont)

The first block of flats built of precast units at Maribor

Sy no;

Synopsis

The enterprise »Stavbar« at Maribor has taken out a licence for building precast dwelling structures from the enterprise »Jugomont« in Zagreb. At the same time it acquired a 4,5 ha large building-ground for construction of 14 blocks of flats. The article gives a detailed description of the previous and the main design for this building with precast units and all technical particularities of this system such as statics, construction units, installations and finishing works.