Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11,12 - 1992

prof. dr. Rudi Rajar, dipl. gradb. inž.

PROBLEMI KAKOVOSTI VODE V MARINAH IN LUKAH S PRIMEROMA MARIN IZOLA IN KOPER

UDK: 627.21:628.19

Opisane so metode, ki jih uporabljajo v svetu za zmanjševanje onesnaževanja v marinah ter metode za zagotovitev zadostne izmenjave vode v njih. Podana je tudi enostavna metoda za določitev izmenjave vode, ki jo povzroči plimovanje. Dalje so prikazani izračuni cirkulacije in izmenjave vode s tridimenzionalnim matematičnim modelom za dve slovenski marini Izola in Koper.

THE PROBLEM OF WATER QUALITY IN MARINAS AND PORTS, ILLUSTRATED WITH SOLUTIONS IN MARINAS OF IZOLA AND KOPER

Some measures for diminishing pollution in marinas are described, then methods for assuring sufficient “flushing” of marinas and harbours. A simple method for calculation of waterexchange due to tide in marinas is described. Further on simulation of velocity fields and of water-exchange by a three-dimensional hydrodynamic model for two Slovene marinas Izola and Koper is presented.