Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 65,66 - 1958,1959

Franc Čačovič, ing.

PRISPEVEK K DOLOČITVI DEFORMACIJSKE LINIJE GREDNEGA NOSILCA S SPREMENLJIVIM VZTRAJNOSTNIM MOMENTOM

Contribution to the determination of the deformation line of the beam with variable inertness-moment

The article gives the proceeding for analytic determination of the ordinates of the deformation line of the beam with variable inertness-moment. The essential of the proceedings is a rela-
tively simple solving of trinomial differential equations, each of whom gives the relation between the flexion in the middle of a defined section of the beam and the moment-surface belonging to the former section, reduced with El.
The calculation is given in an example. This also shows the graphical proceedings of the determination of the ordinates of the deformation line, based oil differential flexions.