Objavljeno v: Gradbeni vestnik – 9-11 – 1990

izr. prof. dr. Albin Rakar, dipl. geod. kom. inž.

POMEN IN VLOGA ZEMLJIŠČ PRI PROCESU URBANIZACIJE

UDK: 711.14

Mestna območja postajajo izredno zapletena in kompleksna stvarnost, ob tem pa postaja tudi mestno zemljišče vedno pomembnejša ekonomska dobrina, s katero je treba kar najskrbneje gospodariti. V članku so prikazani povzetki raziskav, ki jih je opravil Inštitut za komunalno gospodarstvo na področjih vrednotenja komunalne infrastrukture in stavbnih zemljišč, preučevanja mestne rente ter oblikovanja informacijskih sistemov.

MEANING AND ROLE OF THE BUILDING GROUNDS IN THE PROCESS OF URBANIZATION

The urban areas represent very complicated and rather complex reality and thus the urban use land becomes more and more important economic goods which should be managed as well as possible. The paper deals with the summaries of the research works, developed by Institute of Communal Economy, in the fields of the evaluation of communal infrastructure and urban use land, of the consideration of urban land rent and in building information systems.