Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 3-6 - 1991

doc. dr. Matej Fischinger, dipl. gradb. inž.
prof. dr. Peter Fajfar, dipl. gradb. inž.
mag. Lojze Bevc, dipl. gradb. inž.

PROJEKTIRANJE MOSTOV NA POTRESNIH OBMOČJIH

UDK: 624.21:699.841

Obravnavana je problematika potresnovarnega projektiranja mostov. Najprej je podan pregled poškodb mostov med potresi v novejšem času, nato pa so opisani sodobni postopki projektiranja mostov ter stanje ustreznih predpisov in programske opreme v svetu in pri nas. V ilustracijo je prikazan primer seizmične analize viadukta Reber.

ASEISMIC DESIGN OF BRIDGES

Some problems of the aseismic design of bridges are discussed. First, typical damage to bridges observed during recent earthquakes is analysed. Than, basic principles of modern aseismic design procedures are desribed, followed by a review of the relevant codes and computer software. As an illustration, the aseismic design procedure applied for the viaduct »Reber« is reviewed.