Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11,12 - 1992

Franci Avšič, dipl. gradb. inž.

O SUŠI, DRENAŽI IN NAMAKANJU

UDK: 626.84/.86

Kmetijska polja na dreniranih težkih tleh so rodovitna v mokrotnih in tudi sušnih razmerah. Za sušo so neprimerno bolj občutljiva lahka, prodno-peščena tla. Za namakanje v večjem obsegu ne bo mogoče zagotavljati vode iz naravnih vodnih virov, ampak bo potrebno shranjevati vodne presežke v akumulacijah.

ABOUT DRYNESS, DRAINAGE AND IRRIGATION

Reclaimed and drainaged fields with heavy soils make agricultural production possible in dry and wet conditions. In fry seasons the soils with higher permeability (gravel, sand) are much more sensitive. It will be impossible to ensure enough water for irrigation from the natural water sources. It will be necessary to store water in reservoirs and accumulations.