Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 65,66 - 1958,1959

Branko Ozvald, ing.

NEPOSREDNO UGOTAVLJANJE NEVARNOSTI PREVRNITVE OPEČNIH TOVARNIŠKIH DIMNIKOV

Direct establishment of the danger of turning over of the brick factory chimneys
The article is an addition resp. conclusion of the series of articles by the same author: »Abridged proceeding of tabel dimensiomning of the brick factory chimneys« (GY No. 33—34, 1954) and »Practical supplement to dimemsiiomning of brick factory chimneys« (GV No. 39—40, 1955-56). By introducing the term of the danger of turning over of the chimney as a value reverse to the term of security against turning over, there is a direct basis for a concrete criterion by the value e/R, calculated in the static examination of the chimney, for every section wanted. This also eliminates any additional calculation and gives good evidence of the security calculated for the whole height of the chimney.
The series of the 3 articles iis in this way a contribution helping to shorten classical proceeding of the static dimensionning of the brick factory chimneys for 70 to 80%.