Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 3-6 - 1991

Janez Perovšek, inž. gr., nadzorni inženir

NEKATERI GRADBENI PROBLEMI PRI GRADNJI AVTOCESTE MALENCE-ŠMARJE

UDK: 625.711.4

Obdelani so štirje odseki, ki so z gradbenga vidika zanimivi. Razcep Malence obravnava gradnjo nasipov na barjanskih tleh in ukopov v plazovitem terenu. Skozi naselja Sela je v gradnji sidrana stena, z izgradnjo le-te se ognemo rušenju nekaterih stanovanjskih in gospodarskih objektov. Na naslednjem odseku, - kjer je bil predviden izkop nenosilnih tal, je uporabljen drugačen način gradnje z bočnimi nasipi. Ukop Lisičje obravnava izkop v plastovitem dolomitu in različne načine zaščite brežin.

CERTAIN CONSTRUCTION PROBLEMS WITH THE CONSTRUCTION OF THE MOTORWAY MALENCE-ŠMARJE

There are elaborated four sections, interesting from the construction point of view. The junction Malence deals with the construction of the embankments on marshy grounds and cuts on land-sliding terrain.

There is through the settlement Sela under construction a rockbolting wall which prevents demolishing certain residential and farm buildings. On the next section, expected to carry out excavations of non-bearing soil, is applied a different construction type with side embankments. The cut Lisičje deals with the excavation in land-sliding dolomite and with various types of slope protection.