Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 5 - 1966

Franjo Šliber, dipl. inž.

Nekaj pripomb k tehničnim predpisom in uvajanju rebrastega betonskega jekla za armirani beton

UDK: 691.714:693.8:697.357

Some observations concerning the new standards for the ribbed bars in reinforced concrete and its application in practical building constructions

Synopsis
Some critical remarks concerning the new standards and the form of ribbed bars in reinforced concrete are stated. Further the possible sensitivity for cracks, as well as the special requierments at the bending and mouting of this steel is pointed out. At the end recommandations for further development of this steels are quoted.

Synopsis