Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 3-6 - 1991

Jože Cirman, dipl. inž. gr., vodja nadzora

IZGRADNJA PLOŠČADI PRED KARAVANŠKIM PREDOROM KOT SESTAVNEGA DELA PROJEKTA KARAVANKE

UDK: 625.712.4

Članek opisuje problematiko izgradnje mejnega platoja pred karavanškim platojem. Navedene so osnove, ki so bile izhodišče za izdelavo projektne dokumentacije in problematiko izgradnje primarne in sekundarne infrastrukture, ter kratek opis objektov kakor tudi problematika financiranja.

CONSTRUCTION OF THE BORDER PLATFORM IN FRONT OF THE KARAVANKE TUNNEL BEING A COMPONENT PART OF THE PROJECT OF KARAVANKE

The article describes the problematics on the construction of the border platform in front of the tunnel of Karavanke. There are herewith presented the bases serving as starting points for the preparation of the design documentation and problematics related to the construction of the primary and secondary infrastructure, as well as a short description of structures and problematics related to financing.