Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 6,7 - 1967

Ervin Kržičnik, dipl. ek.

Družbenoekonomski cilji regionalnega razvoja in urbanizacije

UDK: 711.2:69.001.1

Synopsis

Social and economical objectives of the regional development and urbanization

Synopsis

A reasonable space exploitation becoms recently a matter of increasing importance as an economic instrument in the economical politics of the modern society. Due to the swift economical development the active economical areas of Slovenia are quickly reducing in size ,and the future trafic, power supply, urbanization, industry, agriculture, forestry and tourism necessitate a reasonable exploitation of the space available. The author considers in detail the social and economical objectives of the regional development and urbanization. He describes the previous system and the new one contained in the both new laws on the regional space and urban planning.