Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 6, 7 - 1970

Ciril Mravlja, dipl. inž.

Današnje razmere v prometu in vloga železnice

UDK: 656:351.81

Članek obravnava vlogo železnice v gospodarstvu, saj pomeni nenadomestljivo sredstvo v transportu množičnih dobrin in predstavlja temeljno komunikacijsko žilo gospodarstva. Nove razmere — nova tehnika in splošni napredek prometnih panog terjajo od železnic, da se čim hitreje modernizirajo v tehnološkem in poslovnem pogledu. Avtor obravnava osnovne probleme v razvoju naših železnic v povojnem času in navaja vzroke za sedanje kritično stanje.

PRESENT CIRCUMSTANCES IN TRAFFIC AND IMPORTANCE OF RAILWAY

The paper treats the importance of railway in national economy. It is an irreplaceable means in the transport of mass products and it is also the fundamental artery of communication in the national economy. The new circumstances, the new technics and the general progres of traffic branches require that t'he railway must be very quickly modernizated in the technological and commercial view. The author treats the fundamental problems of the railway development in the post-war time and gives the grounds of the present critical situation.