Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 1 - 1969

Viktor Turnšek, dipl. inž.

Betonska obloga dovodnega kanala HE Srednja Drava I

UDK: 627.8:628.24

Coating with concrete of the inflow canal of the power station HE Srednja Drava I

Synopsis

Synopsis

For a reliable assessment of the loading excited on the concrete canal coating du to the expected irregularities in the ground sinking, an approximative equation of the deformation curve io given. Next, some additional criteria for the formation od fissures in the concrete coating are exposed. Finally the theoretical results are compared with those experimentally obtained on a 150 by 500 by 11 cm test plate. A good consistency of the results of both groups is obvious.