Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 75,76 - 1960

Prof. Janko Sketelj, ing.

ANALIZA ČISTILNE NAPRAVE ZA PITNO VODO V RIŽANI

Analysis of the cleanin device for dringing water at Rižana

The article contains a short analyses of single elements of the cleaning device amid describes their constructive and operating deficiencies. The author gives a more detailed description of filters and compares them with the characteristics of the quick-filtering devices as well as with the corresponding American standard of the year 1950. In conclusion the results and the measures necessary for a good operating of the cleaning device for drinking water at Rižana are briefly stated.

Analysis of the cleanin device for dringing water at Rižana